FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Leczenie nadpotliwości

Co to jest nadpotliwość i jakie są jej przyczyny?

Nadpotliwość jest to stan, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu. Innymi słowy organizm produkuje więcej potu niż potrzebuje do jego schłodzenia. Objawami tego są mokre dłonie, pachy czy stopy.

nadpotliwosc

Bardzo często towarzyszy tym zjawiskom nieprzyjemny zapach, co powoduje rodzenie się kompleksów i utratę pewności siebie. Wielu ludzi cierpiących na nadpotliwość skarży się na kłopoty w kontaktach z innymi ludźmi w pracy czy w życiu osobistym.

Przyczyny nadpotliwości nie są dokładnie poznane. Pot jest produkowany przez gruczoły potowe, które są rozmieszczone w skórze całego ciała. W okolicach pach, stóp i dłoni ich liczba jest znacznie większa niż w innych regionach ciała. Wydzielanie potu jest stymulowane przez układ nerwowy autonomiczny, który jest niezależny od naszej woli. Sterują nimi ośrodki w mózgu odpowiedzialne za regulacje temperatury ciała i za emocje.

nadpotliwosc

Impulsy z mózgu są przekazywane do gruczołów potowych za pomocą nerwów tzw. współczulnych (autonomicznych), czyli takich, których działanie jest niezależne od naszej woli. Skutkiem tego jest wydzielanie potu w sytuacjach emocjonalnych lub gdy jest nam za gorąco.

Do góry

Jak zdiagnozować?

Nadpotliwość diagnozujemy prawie wyłącznie na podstawie dokładnego wywiadu z Pacjentem, zadając mu pytania na temat nasilenia nadpotliwości, sytuacji, w których dochodzi do nadmiernego wydzielania potu, wpływu na komfort życia czy obecności innych chorób, które mogą powodować nadmierne wydzielanie potu. Dodatkowo w razie wątpliwości można wykonać dodatkowe badania laboratoryjne w celu wykluczenia innych chorób, powodujących nadpotliwość tj. nadczynność tarczycy, cukrzyca.

Nasilenie nadpotliwości na podstawie wywiadu należy przyporządkować do poszczególnych stopni, od których uzależniony jest wybór terapii.

  • Stopień I - Łagodna nadpotliwość - Moja potliwość jest niezauważalna i nigdy nie wpływa na moją codzienną aktywność
  • Stopień II - Średnio nasilona nadpotliwość - Moja potliwość jest akceptowalna i tylko czasami wpływa na moją codzienną aktywność
  • Stopień III - Ciężka nadpotliwość - Moja potliwość jest słabo akceptowalna i często wpływa na moją codzienną aktywność
  • Stopień IV - Bardzo ciężka nadpotliwość - Moja potliwość jest nie do zaakceptowania i zawsze wpływa na moją codzienną aktywność
Do góry

Jakie są sposoby leczenia?

Sposoby leczenia nadpotliwości są uzależnione do stopnia nasilenia dolegliwości.

W przypadku nadpotliwości dłoniowej można również rozważyć stosowanie jonoforezy, czyli zabiegu, który polega na stopniowym uszkadzaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych pod wpływem działania prądu elektrycznego.

nadpotliwosc

Do góry

Leczenie ciężkiej i bardzo ciężkiej nadpotliwości również należy rozpocząć od stosowania antyperspirantów z chlorkiem glinu. W przypadku braku efektów leczenia należy zastosować terapię toksyną botulinową z połączeniu ze stosowaniem antyperspirantów.

Scyntygrafia kości nie ma praktycznego znaczenia w chwili obecnej ze względu na wprowadzenie badania PET, którego wartość w oznaczaniu przerzutów jest wyższa.

Gdy wymienione sposoby leczenia zawodzą należy rozważyć chirurgiczne leczenie nadpotliwości. Obecnie stosowane są 2 rodzaje zabiegów chirurgicznych w leczeniu nadpotliwości.

Zabiegi te to:

  1. chirurgiczne usunięcie w znieczuleniu miejscowym gruczołów potowych - ma jednak ono zastosowanie wyłącznie w leczeniu nadpotliwości pachowej,
  2. endoskopowa sympatektomia piersiowa - czyli częściowe usunięcie nerwów współczulnych odpowiedzialnych za stymulację gruczołów potowych, znajdujących się w klatce piersiowej. Zabieg operacyjny wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj niezbędne jest wykonanie jednego lub dwóch 1-cm cięć w okolicy pachy. Po operacji z klatki piersiowej, wyprowadzone są dreny, które usuwane są w kilka lub kilkanaście godzin po zabiegu. Rany operacyjne zamykane są śródskórnymi szwami wchłanianymi, co pozwala uniknąć uciążliwego usuwania nici w okresie pooperacyjnym. Przed wykonaniem cięć chirurg wykonuje znieczulenie miejscowe skóry i przestrzeni międzyżebrowej co znakomicie obniża dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym. Przebieg hospitalizacji trwa do 2 do 4 dób. Zabieg endoskopowej sympatektomii piersiowej wykonywany jest w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przez wyszkolonych w tym kierunku chirurgów, ze specjalizacją z chirurgii klatki piersiowej, którzy nie tylko precyzyjnie wykonają zabieg ale również zapewniają całodobową opiekę pooperacyjną. Aby zostać zakwalifikowanym do tego typu zabiegu należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego do Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zostanie wyznaczony termin zabiegu operacyjnego.

nadpotliwosc

Do góry

Jakie są możliwe powikłania po endoskopowej sympatektomii piersiowej?

Tak jak każdy zabieg operacyjny sympatektomia związana jest z ryzykiem. Powikłania występują jednak rzadko.

Możliwe powikłania to:

  1. krwawienie w trakcie operacji i pooperacyjne - występuje bardzo rzadko jednak jest możliwe w przypadku każdego zabiegu operacyjnego. W przypadku sympatektomii piersiowej może być związane z uszkodzeniem skóry, przestrzeni międzyżebrowej czy dużych naczyń krwionośnych klatki piersiowej,
  2. nadpotliwość kompensacyjna - kompensacyjne występowanie wzmożonego pocenia w innych okolicach ciała niż dłonie czy pachy czyli np. pośladki, plecy,
  3. zespół Hornera - polega na opadaniu powieki, zwężeniu źrenicy i zapadnięciu się gałki ocznej, związany jest zazwyczaj ze zbyt rozległą interwencją chirurgiczną, ale występuje bardzo rzadko,
  4. nadmierna suchość dłoni
  5. zaburzenia smaku.
Do góry